Resultat andra Gatefields klicka här >>>
 
 

RESULTAT

 
2017
 

SBK Gävle
15 juli
KORAD RLDN
Gatefields Hot Or What

Excellent
1 ökk
Ck
2 BH
Cert
Svensk Champion idag!
Domare: Ann White
 
 

Nationell utställning, Norrtälje
6 juni
KORAD RLDN
Gatefields Gyllene Glädje
Excellent
2 ökk
Ck
4 BT
R-Cert
Domare: Maritha Östlund-Holmsten
 
 
 

Nationell utställning, Norrtälje
6 juni
Gatefields My Name Is Fame
Excellent
1 ukk
Ck
1 BT
Cert
BIM
Domare: Maritha Östlund-Holmsten
 
 

Nationell utställning, Norrtälje
6 juni
KORAD RLDN
Gatefields Hot Or What

Excellent
1 ökk
Ck
3 BH
Cert
Domare: Maritha Östlund-Holmsten
 
 
 
Fagersta KK
Rallylydnad
14 maj
Gatefields My Name Is Fame
2 plats med 94 poäng
 


 
 

Nationell utställning, Nybro
13 maj
KORAD RLDN
Gatefields Hot Or What

Excellent
1 ökk
Ck
1 BH
Cert
BIM
 
 

Nationell utställning, Nybro
13 maj
KORAD RLDN
Gatefields Gyllene Glädje
Excellent
2 ökk
Ck
Domare: Sonny Ström
 
 
 

Nationell utställning, Nybro
13 maj
Gatefields My Name Is Fame
Excellent
1 ukk
Ck
3 BT
Domare: Sonny Ström
 
 
 
Heby BK
Rallylydnad
Maj
Gatefields My Name Is Fame
2 plats med 97 poäng
 


 
 
2016
 

Seinäjoki, Finland
22 oktober
KORAD RLDN SEJV-14 NOJV-14
Gatefields Gyllene Solstråle

Excellent
1 chkk
Ck
2 BT
Cacib
Domare: Leni Finne
 


 
 

Seinäjoki, Finland
22 oktober
KORAD SE UCH EEJCH LVJCH
SE JV-15 Ogre JW-15 RLDN
Gatefields Smoke On The Water

Excellent
1 chkk
Ck
1 BH
Cert
Cacib
BIM
Domare: Leni Finne
 


 
 

SBK Umeå
18 september
KORAD RLDN SEJV-14 NOJV-14
Gatefields Gyllene Solstråle

Excellent
1 ökk
Ck
1 BT
Cert
BIR
BIS 2
Svensk Champion idag!
Domare: Sonny Ström
 


 
 

SBK Umeå
18 september
KORAD SE UCH EEJCH LVJCH
SE JV-15 Ogre JW-15 RLDN
Gatefields Smoke On The Water

Excellent
1 chkk
Ck
BIM
Domare: Sonny Ström
 


 
 
 

SBK Nordmaling
17 september
KORAD RLDN SEJV-14 NOJV-14
Gatefields Gyllene Solstråle

Excellent
1 ökk
Ck
1 BT
Cert
BIR
Domare: Kurt Nilsson
 



 
 

SBK Nordmaling
17 september
KORAD SE UCH EEJCH LVJCH
SE JV-15 Ogre JW-15 RLDN
Gatefields Smoke On The Water

Excellent
1 chkk
Ck
1 BH
BIM
Domare: Kurt Nilsson
 


 
 

Sandviken
3 september
KORAD RLDN SEJV-14 NOJV-14
Gatefields Gyllene Solstråle

Excellent
1 ökk
Ck
1 BT
Cert
Cacib
BIM
Domare: Svante Frisk
 
 

Sandviken
3 september
KORAD EEJCH LVJCH
SE JV-15 Ogre JW-15 RLDN
Gatefields Smoke On The Water

Excellent
1 ökk
Ck
2 BH
Cert
R-Cacib
Svensk Champion idag!
Domare: Svante Frisk
 


 
 

Haapsalu, Estland
28 augusti
KORAD RLDN SEJV-14 NOJV-14
Gatefields Gyllene Solstråle

Excellent
1 ökk
Ck
1 BT
Cert
BiR
Domare: Slobodan Milosheviski
 
 
Haapsalu, Estland
28 augusti
KORAD RLDN RLDF Ogre JW-15
Gatefields I'm All Aflame

Excellent
3 ökk
Ck
Domare: Slobodan Milosheviski


 
 

Haapsalu, Estland
28 augusti
KORAD EEJCH LVJCH
SE JV-15 Ogre JW-15 RLDN
Gatefields Smoke On The Water

Excellent
1 ökk
Ck
1 BH
Cert
BIM
CHAMPIONAT
Domare: Slobodan Milosheviski
 


 
 

Haapsalu, Estland
27 augusti
KORAD RLDN SEJV-14 NOJV-14
Gatefields Gyllene Solstråle

Excellent
1 ökk
Ck
1 BT
Cert
BiR
Domare: Kenneth Chuah
 


 
 

Haapsalu, Estland
27 augusti
KORAD RLDN RLDF Ogre JW-15
Gatefields I'm All Aflame

Excellent
2 ökk
Ck
2 BT
Domare: Kenneth Chuah
 
 
  Norge
14 augusti
NOUCH LVCH EECH SE JV-13
NORD JW-13 FI JW-13 Helsinki JW-13
Ogre W-15 RLDN
Gatefields I'll Over The Moon

Norsk Champion idag!
 


 
 
  11 augusti
KORAD RLDN RLDF Ogre JW-15
Gatefields I'm All Aflame


 
 
 
11 augusti
KORAD EEJCH LVJCH
SE JV-15 Ogre JW-15 RLDN
Gatefields Smoke On The Water

 


 
 
 

Bro-Håbo
10 april
Rallylydnad Fortsättningsklass
Bana B 76 poäng
Bana A 97 poäng och vinst i klassen
Ny titel RLDF !

 

 
 

Bro-Håbo
9 april
 Rallylydnad Nybörjarklass
91 poäng bana D
76 poäng bana C
 
 
 

Bro-Håbo
9 april
 Rallylydnad Nybörjarklass

Gatefields I’m All Aflame
93 poäng bana D
87 poäng bana C
Därmed titeln RLDN!

 

 
 

Bro-Håbo
9 april
 Rallylydnad Nybörjarklass

SEJV-14 NOJV-14
Gatefields Gyllene Solstråle
97 poäng bana D
94 poäng bana C, 2a placerad

 

s
 
 
Kistamässan
4 januari
Rallylydnad Nybörjarklass
75 poäng och godkänd

Ogre JW-15 Gatefields
I'm All Aflame

 


 
 
  Kistamässan
4 januari
Rallylydnad Nybörjarklass
92 poäng och 91 poäng
2 godkända resultat
SE V-07
Gatefields Good Ol'Days


 
 
2015
 

Rakvere Estland
18 oktober
Lettisk Champion EECH FIJW-13 NORD JW-13
Ogre W-15 SE JW-13 Helsinki JW-13 NORD JW-13 FI JW-13
Gatefields I'm Over The Moon

Excellent
1 ökk
Ck
2 BT
Cert
Domare: Beate Petkevica
 
 

Rakvere Estland
18 oktober
Lettisk Juniorchampion, EE JCH  Ogre JW-15
Svensk Juniorvinnare 2015
Gatefields Smoke On The Water

Excellent
1 jkk
Ck
Juniorcert
1 BH
BIM
EEJCH och LVJCH idag!
Domare: Beate Petkevica
 
 

Rakvere Estland
17 oktober
Lettisk Champion EECH FIJW-13 NORD JW-13
Ogre W-15 SE JW-13 Helsinki JW-13 NORD JW-13 FI JW-13
Gatefields I'm Over The Moon

Excellent
1 ökk
Ck
1 BT
Cert
BIR
EECH och LVCH idag!
Domare: Antonio Di Lorentzo
 
 

Nationell Show
Tallin 27 september
Gatefields Uppfödargrupp
1 Hp
Domare: Leif-Herman Wilberg
 
 
 

Nationell Show
Tallin 27 september
Ogre W-15 SE JW-13 Helsinki JW-13
NORD JW-13 FI JW-13
Gatefields I'm Over The Moon
Excellent
1 ökk
Ck
1 BT
Cert
BIR
BIG 2
Domare: Leif-Herman Wilberg
 
 

Nationell Show
Tallin 27 september
SE JV-15 Ogre JW-15
Gatefields
Smoke On The Water

Excellent
1 jkk
Ck
Juniorcert
1 BH
BIR-junior
BIM
Domare: Leif-Herman Wilberg
 
 

Nationell Show
Tallin 26 september
Gatefields Uppfödargrupp
1 Hp
Domare: Lena Danker
 
 
 

Nationell Show
Tallin 26 september
Ogre W-15 SE JW-13 Helsinki JW-13
NORD JW-13 FI JW-13
Gatefields I'm Over The Moon
Excellent
1 ökk
Ck
2 BT
Cert
Domare: Lena Danker
 


 
 

Nationell Show
Tallin 26 september
SE JV-15 Ogre JW-15
Gatefields
Smoke On The Water

Excellent
1 jkk
Ck
Juniorcert
1 BH
BIR-junior
BIR
Domare: Lena Danker
 
 

Nationell Show
Eslöv 12 september
Gatefields Uppfödargrupp
1 HP
Utplockad till delad 5:e plats i finalringen
 
 
 

Nationell Show
Eslöv 12 september
Ogre W-15 SE JW-13 Helsinki JW-13
NORD JW-13 FI JW-13
Gatefields I'm Over The Moon
Excellent
1 ökk
Ck
2 BT
Cert
 
 

SKK Nationell Show
Täby 24 augusti
Gatefields Uppfödargrupp
1 med HP
 
 
 

SKK Nationell Show
Täby 24 augusti
SE JV-15 Ogre JW-15
Gatefields
Smoke On The Water

Excellent
1 jkk
Ck
2 BH
Cert
 


 
 
 
Natrionell Show för grupp 1
i Ogre 12 juli 2015
Gatefields Uppfödargrupp
BIS 2
 
 
 
 
Natrionell Show för grupp 1
i Ogre 12 juli 2015
Ogre JW-15 Gatefields
I'm All Aflame

och
SE JV-15 Ogre JW-15
Gatefields
Smoke On The Water

BIS 2 i Parklass
 
 

Natrionell Show för grupp 1
i Ogre 12 juli 2015
Ogre W-15 SE JW-13 Helsinki JW-13
NORD JW-13 FI JW-13
Gatefields I'm Over The Moon
1 ökk
Ck
1 BT
Cert
BIR
BIS 5
 
 

Ogre Summer Show
12 juli 2015
Ogre W-15 SE JW-13 Helsinki JW-13
NORD JW-13 FI JW-13
Gatefields I'm Over The Moon
Excellent
1 ökk
Ck
1 BT Cert
BIR
Big 4
 
 

Ogre Summer Show
12 juli 2015

Ogre JW-15 Gatefields
I'm All Aflame

Excellent
1 jkk
Ck
Juniorcert
2 BT
 


 
 

Ogre Summer Show
12 juli 2015
SE JV-15 Ogre JW-15
Gatefields
Smoke On The Water

Excellent
1 jkk
Ck
3 BH
 


 
 

Lettland 11 juli
Ogre Winner 2015
SE JW-13 Helsinki JW-13
NORD JW-13 FI JW-13
Gatefields I'm Over The Moon
Excellent
1 ökk
Ck
2 BT
Cert
Ogre Winner 2015
 


 
 

Lettland 11 juli
Ogre Winner 2015
Gatefields
I'm All Aflame

Excellent
1 jkk
Ck
1BT
Juniorcert
BIR
BIG 5
Ogre Juniorvinnare 2015
 
 

Lettland 11 juli
Ogre Winner 2015
SE JV-15
Gatefields
Smoke On The Water

Excellent
1 jkk
Ck
1 BH
Juniorcert
BIM
Ogre Juniorvinnare 2015
 
 

SKK Internationella
Lidköping
3 maj

SE V-07
Gatefields Good Ol'Days

Excellent
2 vetkk
Ck
5 BT
Domare: Ulla Berg-Persson
 
 

SKK Internationella
Lidköping
3 maj

Gatefields
I'm All Aflame

Excellent
1 jkk
Ck
4 BT
Domare: Ulla Berg-Persson
 
 

SKK Internationella
Lidköping
3 maj

SE JV-15
Gatefields
Smoke On The Water

Excellent
1 jkk
Ck
4 BH
Domare: Ulla Berg-Persson
 
 

Svensk Vinnarutställning
Kista
5 april
Kennel Gatefield
Avelsgrupp
1 Hp
Bästa grupp
BEST IN SHOW
Avelsgrupp
 
 

Svensk Vinnarutställning
Kista
5 april
Kennel Gatefield
Uppfödargrupp
1 Hp
Bästa grupp i rasen
Domare: Ralf Campbell
 
 
 

Svensk Vinnarutställning
Kista
5 april
Champion SE W-13 DKV-10 NOVW-12
Helsinki VETW-13 NORD VW-13
Gatefields My Goldmine

Excellent
2 Vetkk
Ck
Domare: Ralf Campbell
 


 
 

Svensk Vinnarutställning
Kista
5 april
NORD JW-07
Steadwyn Fancy It
Excellent
3 Vetkk
Ck
Domare: Ralf Campbell
 
 

Svensk Vinnarutställning
Kista
5 april
Gatefields
I'm All Aflame

Excellent
2 jkk
Ck
Domare: Ralf Campbell
 


 
 

Svensk Vinnarutställning
Kista
5 april
Gatefields
Smoke On The Water

Excellent
1 jkk
Ck
Svensk Juniorvinnare-15
Domare: Ralf Campbell
 
 

Kristiansand
Norge
15 mars
Korad SE UCH NO UCH
Gatefields Sunny Girl

Excellent
1 chkk
Ck
1 BT
Cert
Cacib
Championat
BiM
Domare: Bo Skalin
 


 
 

Kristiansand
Norge
15 mars
Gatefields Hot Or What
Excellent
2 jkk
Ck
2 BH
R-Cert
Domare: Bo Skalin
 
 
2014
 

SKK Internationell
Svensk Vinnarutställning 2014
Gatefields Gyllene Solstråle
Excellent
1 jkk
Ck
Svensk Juniorvinnare 2014
Domare: Bo Skalin
 
 

NKK Internationell
Norsk Vinnarutställning 2014
Gatefields Gyllene Solstråle
Excellent
1 jkk
Ck
Norsk Juniorvinnare 2014
Domare: Gro Svandalsflona
 
 
2013
 

Helsingfors
15 december
Champion SE W-13 DKV-10 NOVW-12
Helsinki VETW-13 NORD VW-13
Gatefields My Goldmine

Excellent
1 Vetkk
4 BT
BIM-Veteran
Finsk Veteran Vinnare 2013
Domare: Peter Harshany
 
 

Helsingfors
15 december
SE JW-13 Helsinki JW-13
NORD JW-13
Gatefields I'm Over The Moon

Excellent
1 Jkk
Ck
Finsk Junior Vinnare 2013
Domare: Peter Harshany
 
 

Helsingfors
Nordisk Vinnarutställning
14 december
Champion SE W-13 DKV-10 NOVW-12
Helsinki VETW-13
Gatefields My Goldmine

Excellent
1 Vetkk
Ck
4 BT
BIR-Veteran
Nordisk Veteran Vinnare
 


 
 

Helsingfors
Nordisk Vinnarutställning
14 december
SE JW-13 Helsinki JW-13
Gatefields I'm Over The Moon

Excellent
1 Jkk
Ck
Nordisk Juniorvinnare 2013
 


 
 

Helsingfors Vinnarutställning
13 december
Champion SE W-13 DKV-10 NOVW-12
Gatefields My Goldmine

Excellent
1 Vetkk
Ck
Helsingfors Veteranvinnare 2013
BIR Veteran
Utplockad som en av de 10 bästa i Finalringen
av 140 andra hundar
Domare: Johan Wulteputte
 
 

Helsingfors Vinnarutställning
13 december
SE JW-13
Gatefields I'm Over The Moon

Excellent
1 Jkk
Ck
3 BT
Helsingfors Juniorvinnare 2013
Domare: Johan Wulteputte
 
 

Stockholms Vinnarutställning 
December 2013
CIB NOCH DKUCH EEUCH DKV-10 NOVW-12 EEUCH
Gatefields My Goldmine

Excellent
1 Vetkk
Ck
1 BT
BIR
BIR VETERAN
SVENSK VINNARE 2013
Domare: Luis Pinto Texeras
 
 
Stockholms Vinnarutställning
December 2013
Tallin Winter Junior Winner-13
Sammens Give The Look

Excellent
2 Ukk
Ck
Domare: Luis Pinto Texeras


 
 
Stockholms Vinnarutställning
December 2013
Gatefields I'm Over The Moon
1 Jkk
Ck
SE JV-13
Domare: Hans Lehtinen


 
 

Estlands KK Internationella
Tartu
söndag
CIB NOCH DKUCH EEUCH DKV-10 NOVW-12 EEUCH
Gatefields My Goldmine

Excellent
1 Chkk
Ck
1 BT
Cacib
BIR
Domare: Olga Kislyakova
 
 

Estlands KK Internationella
Tartu
söndag
Tallin Winter Junior Winner-13
Sammens Give The Look

Excellent
1 Ukk
Ck
4 BH
Domare: Olga Kislyakova
 
 

Estlands KK Internationella
Tartu
lördag
CIB NOCH DKUCH EEUCH DKV-10 NOVW-12 EEUCH
Gatefields My Goldmine

Excellent
1 Chkk
Ck
1 BT
Cert
Cacib
BIR
Domare: Johnny Andersson
 
 

Estlands KK Internationella
Tartu
lördag
Tallin Winter Junior Winner-13
Sammens Give The Look

Excellent
1 Ukk
Ck
2 BH
Cert
R-Cacib
Domare: Johnny Andersson
 


 
 

Finska KK Internationella
Eckerö
CIB NOUCH DKUCH DKV-10 NOVV-12
Ogre Vet Winner-13 Ongre Winner-13 LTVCH
Gatefields My Goldmine

Excellent
1 Vetkk
Ck
1 BT
BIR
BIR-veteran
Domare: Johnny Andersson
 
 
  Finska KK Internationella
Eckerö
Korad SE UCH
Gatefields Sunny Girl

Excellent
2 chkk
Domare: Johnny Andersson


 
 

Finska KK Internationella
Eckerö
Tallin Winter Junior Winner-13
Sammens Give The Look

Excellent
1 ukk
Ck
2 BH
R-Cert
R-Cacib
Domare: Johnny Andersson
 
 

SCK Norra Svealand
Alunda
14 september
CIB NOUCH DKUCH DKV-10 NOVV-12
Ogre Vet Winner-13 Ongre Winner-13 LTVCH
Gatefields My Goldmine

Excellent
2 vetkk
Ck
3 BT
Domare: Susanne Nilsson
 


 
 

SCK Norra Svealand
Alunda
14 september
CIB NORD LTV EE FI SE NO DK UCH KORAD
 Gatefields Smart Guy

Excellent
1 chkk
Ck
2 BH
Domare: Susanne Nilsson
 


 
 

SCK Norra Svealand
Alunda
14 september
Sammens Give The Look
Excellent
1 ukk
Ck
3 BH
R-Cert
Domare: Susanne Nilsson
 
 
 

SCK Norra Svealand
Alunda
14 september
Gatefields I'm Over The Moon
1 valpkk 6-9 mån
Hp
Bästa Tikvalp
BIR-valp
Best In Show valp
Domare: Susanne Nilsson
 


 
 
  KORAD Gatefields Gyllene Glädje

 
 

Latvian National Kennel Club Show
Ogre
14 juli
CIB NOUCH DKUCH DKV-10 NOVV-12 (LTV VCH)
Gatefields My Goldmine

Excellent
1 vetkk
CK
1 BT
Veteran-CERT
BIR Veteran
BIR
BIG 1
Domare BIG: Natalja Skalin, Sverige
BIS-Veteran
BIS 4
Domare BIS Veteran,
BIS: Vjaceslavs Verbickis
 


 
 

Latvian National Kennel Club Show
Ogre
14 juli

NORDJW-07 Steadwyn Fancy It
Excellent
1 ökk
CK
3 BT
CERT
 
 

Latvian National Kennel Club Show
Ogre
14 juli
CIB NORD LTV EE FI SE NO DK UCH KORAD
 Gatefields Smart Guy

Excellent
1 chkk
CK
1 BH
BIM
 


 
 

Latvian National Kennel Club Show
Ogre
13 juli
CIB NOUCH DKUCH DKV-10 NOVV-12 (LTV VCH)
Gatefields My Goldmine

Excellent
1 vetkk
CK
1 BT
Veteran-CERT
BIR
BIR-Veteran
BIS Veteran
Domare: Natalja Skalin, Sverige
BIG 2
Domare: Michael Leonard
 


 
 

Latvian National Kennel Club Show
Ogre
13 juli
NORDJW-07 Steadwyn Fancy It
Excellent
1 ökk
CK
2 BT
CERT
Domare: Natalja Skalin, Sverige
 
 

 

Latvian National Kennel Club Show
Ogre
13 juli
CIB NORD LTV EE FI SE NO DK UCH KORAD
 Gatefields Smart Guy

Excellent
1 chkk
CK
1 BH
CERT
BIM
Championat
Domare: Natalja Skalin, Sverige
 
 

Ogre, Lettland
Grupp 1 Show
13 juli
NORDJW-07 Steadwyn Fancy It
Excellent
1 ökk
CK
3 BT
Cert
Domare: Dr W Werbitskij, Belarus
 


 
 

Ogre, Lettland
Grupp 1 Show
13 juli
CIB NOUCH DKUCH DKV-10 NOVV-12 (LTV VCH)
Gatefields My Goldmine

Excellent
1 vetkk
CK
4 BT
BIR-Veteran
Veteran CERT
BIS 1 VETERAN
Domare: Dr W Werbitskij, Belarus
 


 
 
 
Mentaltest (MT)
2013-07-06
Gatefields Gyllene Glädje
354 poäng
Godkänd
Domare: Gunnel Ferm o Patrik Grönfeldt
 


 
 

SKK Nationella
Avesta
16 juni
Uppfödargrupp 1 Hp
Gatefields
Bästa grupp
3:a i finalringen
 
 
 

SKK Nationella
Avesta
16 juni
CIB NOUCH DKUCH DKV-10 NOVV-12
Gatefields My Goldmine

Excellent
1 VETKK
CK
1 BT
BÄSTA VETERAN
BIR
Domare: Johnny Andersson
 
 

SKK Nationella
Avesta
16 juni
Gatefields Gyllene Glädje
Excellent
2 UKK
CK
Domare: Johnny Andersson
 
 
 

SKK Nationella
Avesta
16 juni
Gatefields Magical Player
Excellent
1 JKK
CK
3 BH
Domare: Johnny Andersson
 
 
 

WKK Nationella
27 april
Gatefields Gyllene Glädje
Excellent
1 UKK
CK
2 BT
CERT
Domare: Eva Eriksson
 
 
 

Estlands KK Internationella
Tallin
10 februari
(CIB) NORD EE FI SE NO DK UCH KORAD
 Gatefields Smart Guy

Excellent
1 CHKK
CK
1 BH
CERT
CACIB
Estländsk Champion
BIR
BIG 3
Inofficiell titel:
Vinter Vinnare 2013
Domare: Bo Skalin
 
 

Estlands KK Internationella
Tallin
10 februari
Sammens Give The Look
Excellent
1 JKK
CK
JUNIORCERT
3 BH
BIR-Junior
Inofficiell titel:
Vinter Vinnare 2013
Domare: Bo Skalin
 
 

Estlands KK Internationella
Tallin
10 februari
CIB NOUCH DKUCH DKV-10 NOVV-12
Gatefields My Goldmine

Excellent
CK
1 CHKK
4 BT
Domare: Bo Skalin
 
 

Internationell utställning
Åbo
Finland
19 januari
(CIB) NORD EE FI SE NO DK UCH KORAD
 Gatefields Smart Guy

Excellent
1 CHKK
CK
1 BH
CERT
CACIB
BIR
Finsk Champion
Domare: Anita Withmash
 
 

2012

 
SKK Internationella
Stockholm
16 december
Avelsklass med HP
2:a placerad grupp
Lundecock's Pay My Dues


 
 

 

SKK Internationella
Stockholm
16 december
CIB NOUCH DKUCH DKV-10 NOVV-12
Gatefields My Goldmine

Excellent
 1 CHKK
CK
2 BT
BIR-Veteran
 
 
 
SKK Internationella
Stockholm
16 december

Gatefields Gyllene Glädje
Excellent
3 junkk
 
 
 

NKK Internationella
Norsk Vinnarutställning
Lilleström
25 november
CIB DKV-10 DKUCH NOUCH
Gatefields My Goldmine

Excellent
1 vetkk
Ck
BIR Veteran
Norsk Veteranvinnare 2012
 
 

NKK Internationella
Norsk Vinnarutställning
Lilleström
25 november

Lundecock's Pay My Dues
Excellent
1 vetkk
Ck
BIM-Veteran
Norsk Veteranvinnare 2012
 
 
NKK
Hamar
oktober
Nord JW-07 Steadwyn Fancy It
Excellent
Ck
2 BT
R-Cacib


 
 

SKK Nationella
Gimo
8 september
CIB DKV-10 DKUCH NOUCH
Gatefields My Goldmine

Excellent
1 vetkk
Ck
3 BT
BIR-Veteran
BEST IN SHOW VETERAN
Domare: Micael Johansson
 
 

SKK Nationella
Gimo
8 september
Nord JW-07 Steadwyn Fancy It
Excellent
1 ökk
Ck
1 BT
Cert
BIR
BIG 1
Domare: Micael Johansson
 


 
 

SKK Nationella
Gimo
8 september
Sammens Give The Look
1 valpkk
Hp
BIR-Valp
Domare: Micael Johansson
 
 
 
 
SKK Internationella
Högbo
31 augusti
Uppfödargrupp med Hp
Bästa Grupp
 
 
 

SKK Internationella
Högbo
31 augusti
CIB DKV-10 DKUCH NOUCH
Gatefields My Goldmine

Excellent
1 vetkk
Ck
2 BT
BIR-veteran
Domare: Charlotte Sandberg
 
 

SKK Internationella
Eskilstuna
18 augusti
CIB DKV-10 DKUCH NOUCH
Gatefields My Goldmine

Excellent
2 vetkk
Ck
Domare: Johan Andersson
 
 

SKK Internationella
Eskilstuna
18 augusti
Nord JW-07 Steadwyn Fancy It
Excellent
1 ökk
Ck
1 BT
Cert
Cacib
BIR
Domare: Johan Andersson
 
 

SKK Internationella
Köping
22 juli
Uppfödargrupp med Hp
Bästa Grupp
Domare: Nina Karlsdotter
 
 
 

SKK Internationella
Köping
22 juli
CIB DKV-10 DKUCH NOUCH
Gatefields My Goldmine

Excellent
1 Vetkk
Ck
2 BT
BIR Veteran
BIS 2 Veteran
Domare: Nina Karlsdotter
 
 

SBK Finspång
21 juli
Godkänd Exteriörbeskrivning
KORAD Gatefields Sunny Girl
Excellent
1 Ökk
Ck
1 BT
Cert
BIM
Championat idag!
Domare: Sonny Ström
 


 
 

SKK Nationella
Alfta
7 juli
CIB DKV-10 DKUCH NOUCH
Gatefields My Goldmine

Excellent
1 Vetkk
Ck
2 BT
BIR-Veteran
BIS 4 veteran
Domare: Eva Eriksson
 


 
 

SKK Nationella
Alfta
7 juli
Gatefields Gyllene Glädje
Excellent
1 Jkk
Ck
4 BT
R-Cert
Domare: Eva Eriksson
 
 
 

SKK Internationella
Avesta
17 juni
Bästa Uppfödargrupp
med Hp
Domare: Lizbeth Liljekvist
 
 
 

SKK Internationella
Avesta
17 juni
CIB DKV-10 DKUCH NOUCH
Gatefields My Goldmine

Excellent
1 Vetkk
Ck
4 BT
BIR-Veteran
Domare: Lizbeth Liljekvist
 
 

SKK Internationella
Avesta
17 juni
Gatefields Gyllene Glädje
Excellent
1 Jkk
Ck
3 BT
R-Cert
Domare: Lizbeth Liljekvist
 
 
 

SKK Internationella
Avesta
17 juni
KORAD SEUCH NOUCH DKUCH
 Gatefields Smart Guy

Excellent
1 Chkk
Ck
2 BH
R-Cacib
Domare: Lizbeth Liljekvist
 
 

SKK Internationella
Vallentuna
27 maj
Bästa Uppfödargrupp
med Hp
Domare: Micael Johansson
 
 
 

SKK Internationella
Vallentuna
27 maj
CIB DKV-10 DKUCH NOUCH
Gatefields My Goldmine

Excellent
2 Chkk
Ck
3 BT
Domare: Micael Johansson
 


 
 

SKK Internationella
Vallentuna
27 maj
KORAD SEUCH
 Gatefields Smart Guy

Excellent
2 Chkk
Ck
Domare Micael Johansson
 


 
 
SKK Internationella
Vallentuna
27 maj
Gatefields Gyllene Glädje
2 Valpkk
Hp
Domare: Micael Johansson


 
 

SKK Internationella
Österbybruk
26 maj
Bästa Uppfödargrupp
med Hp
Domare: Carin Åkesson
 
 
 

SKK Internationella
Österbybruk
26 maj
CIB DKV-10 DKUCH NOUCH
Gatefields My Goldmine

Excellent
1 Vetkk
Ck
BIM-Veteran
Domare: Carin Åkesson
 


 
 

SKK Internationella
Österbybruk
26 maj
KORAD SEUCH
 Gatefields Smart Guy

Excellent
1 Chkk
Ck
2 BH
Cacib
Domare: Carin Åkesson
 


 
 
  Heby
9 juni
Mentaltest
Gatefields Sunny Girl
Godkänd i Korningens mentaldel
338 poäng
Domare: Gunnel Ferm och
Martti Koskela


 
 

SBK Nybro
6 maj
Uppfödargrupp
1 Hp
Bästa grupp
BIS-grupp
" 3 kombinationer högklassiga hundar.
En kvalitetsgrupp rakt igenom,
samtliga Ck-hundar.
Vackra huvuden,
utmärkta kroppar och rörelser.
Ett utmärkt uppfödararbete.
Samtliga i gruppen har
utmärkta rasattribut."
 
 
 

SBK Nybro
6 maj
Gatefields Go Ahead
Excellent
1 vetkk
Ck
3 BT
BIR-Veteran
BIS Veteran
Domare: Eva Eriksson
 
Gatefields Go Ahead - Svea
 

SBK Nybro
6 maj
CIB DKV-10 DKUCH NOUCH
Gatefields My Goldmine

Excellent
1 Chkk
Ck
1 BT
BIM
Domare: Eva Eriksson
 
 

SBK Nybro
6 maj
Gatefields Sunny Girl
Excellent
2 ökk
Ck
4 BT
R-Cert
Domare: Eva Eriksson
 
 

SBK Nybro
6 maj
KORAD Gatefields Smart Guy
Excellent
1 ökk
Ck
1 BH
Cert
Championat
BIR
Domare: Eva Eriksson
BIS
Domare: Eva Liljeqvist-Borg
 
 

SBK Nybro
6 maj
Gatefields Gyllene Glädje
1 valpkk 6-9 månader
Hp
BIR-valp
Domare: Eva Eriksson
BIS 2-valp
Domare: Eva Liljeqvist-Borg
 
 

SKK Nationella, Lidköping
5 maj

Uppfödargrupp
1 Hp
Bästa Grupp
" En grupp bestående av 3 kombinationer.
Alla individerna är av utmärkt typ.
Hundarna har alla mycket bra
konstruktion och substans.
Till detta vackra huvuden
och härliga rörelser.
Ett förstklassigt uppfödararbete."

Domare: Carin Åkesson
 
 
 

SKK Nationella, Lidköping
5 maj
Gatefields Go Ahead
Excellent
1 vetkk
Ck
4 BT
BIR-veteran
Domare: Carin Åkesson
 
Gatefields Go Ahead - Svea
 

SKK Nationella, Lidköping
5 maj
CIB DKV-10 DKUCH NOUCH
Gatefields My Goldmine

Excellent
1 Chkk
Ck
2 BT
Domare: Carin Åkesson
 
 

SKK Nationella, Lidköping
5 maj
Gatefields Sunny Girl
Excellent
2 ökk
Ck
3 BT
R-Cert
Domare: Carin Åkesson
 
 

SKK Nationella, Lidköping
5 maj
Korad Gatefields Smart Guy
Excellent
1 ökk
Ck
2 BH
R-Cert
Domare: Carin Åkesson
 
 

SKK Nationella, Lidköping
5 maj
Gatefields Gyllene Glädje
2 vkk
Hp
Domare: Carin Åkesson
 


 
 

WKK Nationella, Rocklunda
28 april
Korad Gatefields Smart Guy
Excellent
1 ökk
Ck
1 BH
Cert
BIM
Domare: Tino Pehar, Kroatien
 
 
WKK Nationella, Rocklunda
28 april
Nord JW-07 Steadwyn Fancy It
Excellent

2 ökk
Ck
Domare: Tino Pehar, Kroatien


 
 

DCK, Köge
3 mars
Nord JW-07 Steadwyn Fancy It
Excellent
1 ökk
Ck
1 BT
Cert
BIR
BIS
Domare: Micael Johansson
 
 

DCK, Köge
3 mars
Lundecock's Pay My Dues
Excellent
1 veterankk
Ck
4 BH
BIR-veteran
BIS-veteran
Domare: Micael Johansson
 
 

DCK, Köge
3 mars
Gatefields Gyllene Glädje
1 valpklass
Hp
BIM-valp
Domare: Micael Johansson
 
 

NKK Internationella, Bö
18 februari
Korad Gatefields Smart Guy
Excellent
1 ökk
Ck
1 BH
Cert
Cacib
BIM
Domare: John Wauben, NL
 
 

NKK Internationella, Bö
18 februari
Nord JW-07 Steadwyn Fancy It
Excellent
2 ökk
Ck
4 BT
Domare: John Wauben, NL
 
 

DKK Internationella, Fredericia
11 februari
Korad Gatefields Smart Guy
Excellent
1 ökk
Ck
3 BH
Cert
Domare: Nina Karlsdotter
 
 

DKK Internationella, Fredericia
11 februari
Nord JW-07 Steadwyn Fancy It
Excellent
1 ökk
Ck
2 BT
Reserv Cert
Reserv Cacib
Domare: Nina Karlsdotter
 
 

2011

 
  Godkänt Vallanlagsprov
13 november
Nord JW-07 Steadwyn Fancy It
Snittpoäng 4,67
Domare:
Shania Longyard


 
 
  Godkänt Vallanlagsprov
13 november
Gatefields Sunny Girl
Snittpoäng 5
Domare: Shania Longyard


Foto: Jasna Bohlin
 
 
  Godkänt Vallanlagsprov
13 november
Sammens Moon Goddess
Snittpoäng 5
Domare: Shania Longyard


 
 

NKK Internationella, Hamar
9 oktober
CIB DKV-10 DKUCH NOUCH
Gatefields My Goldmine

Excellent
1 Chkk
Ck
1 BT
Cacib
BIR
Domare: Gro Svandalsflona
 
 
 
NKK Internationella, Hamar
9 oktober
Sammens Moon Goddess
Excellent
2 Jkk
Domare: Gro Svandalsflona
 
 

NKK Internationella, Hamar
9 oktober
NORD UCH DKUCH NOUCH SEUCH KORAD
Steadwyn Showmanship

Excellent
1 Chkk
Ck
1 BH
Cacib
BIM
Domare: Gro Svandalsflona
 
 

SCK Norra Svealand
10 september
Uppfödargrupp
1 Hp
Bästa Grupp
Best In Show
Domare: Ulla Berg-Persson

Kritik Uppfödargrupp:
"En högklassig grupp av högklassiska collies.
Standardens ord om elegans och typ uppfylles.
Härlig storlek, välgående.
Rastypiska detaljer.
Allt stämmer.
Uppfödaren gratuleras."
 
 
 

SCK Norra Svealand
10 september
Korad Gatefields Smart Guy
Excellent
1 Ökk
Ck
1 BH
Cert
BIM
Domare: Ulla Berg-Persson
 
 

SCK Norra Svealand
10 september
Gatefields Go Ahead
Excellent
1 Vetkk
Ck
BIR - Veteran
BIS 2 Veteran
Domare: Ulla Berg-Persson
 
Gatefields Go Ahead - Svea
 

SCK Norra Svealand
10 september
Dansk Vinnare 2010
NO UCH DK UCH
Gatefields My Goldmine

Excellent
2 Chkk
Ck
2 BT
Domare: Ulla Berg-Persson
 
 

SCK Norra Svealand
10 september
Gatefields Sunny Girl
Excellent
2 ökk
Ck
4 BT
R-Cert
Domare: Ulla Berg-Persson
 
 

SCK Norra Svealand
10 september
Sammens Moon Goddess
Excellent
1 jkk
Ck
Domare: Ulla Berg-Persson
 


 
 

SCK Timrå
7 augusti
Uppfödargrupp
1 Hp
Bästa Grupp
Domare: Micael Johansson
 
 
 
SCK Timrå
7 augusti
Gatefields Go Ahead
Excellent
CK
BIR-Veteran
BEST IN SHOW VETERAN
Domare: Micael Johansson

Gatefields Go Ahead - Svea
 
 

SCK Timrå
7 augusti
NO UCH DK UCH
Dansk Vinnare 2010
Gatefields My Goldmine

Excellent
CK
1 BT
BIR
BEST IN SHOW
Domare: Micael Johansson

Kritik:
"När jag ser den här tiken förstår jag vad helheten i standarden beskriver. Hon står på löst koppel och utstrålar skönhet och harmoni. Hon har detaljer i huvudet jag kunde önska bättre, men på en tik med sådan fantastisk helhet i konstruktion och rörelser får man förlåta de detaljerna.
En tik som för mig öser av rastyp.
Grattis till en underbar tik."
 
 

SCK Timrå
7 augusti
Sammens Moon Goddess
1 Valpklass
HP
Bästa Valp
BEST IN SHOW VALP
Domare: Micael Johansson
 


 
 
SKK Internationella Piteå
17 juli
Gatefields Go Ahead
Excellent
CK
BIR-Veteran
Domare: Helge Lie

Gatefields Go Ahead - Svea
 
 
SKK Internationella Piteå
17 juli
NO UCH DK UCH
Dansk Vinnare 2010
Gatefields My Goldmine

Excellent
CK
Domare: Helge Lie


 
 
SKK Internationella Piteå
17 juli
Gatefields Gyllene Månsken
Excellent
CK
Domare: Helge Lie


 
 

SCK Piteå
16 juli

Uppfödargrupp
HP
 
 
 
SCK Piteå
16 juli

NO UCH DK UCH
Dansk Vinnare 2010
Gatefields My Goldmine

Excellent
CK
Domare: Karl-Erik Johansson


 
 
SCK Piteå
16 juli

Gatefields Go Ahead
Excellent
CK
BIM-Veteran
Domare: Karl-Erik Johansson

Gatefields Go Ahead - Svea
 
 
  SCK Piteå
16 juli
Gatefields Gyllene Månsken
Excellent
Domare: Karl-Erik Johansson


 
 
  SCK Piteå
16 juli
Gatefields Smart Guy
Excellent
Domare: Karl-Erik Johansson


 
 
SCK Piteå
16 juli
Sammens Moon Goddess
HP
Bästa tikvalp
BIR-Valp
BIS-Valp
Domare: Karl-Erik Johansson


 
 

STOKK Internationella
Vallentuna
29 maj
NO UCH DK UCH
Dansk Vinnare 2010
Gatefields My Goldmine

1 Chkk
CK
1 BT
CACIB
BIR
Domare: Condo Pietro Paolo, Italien
 
 

STOKK Internationella
Vallentuna
29 maj
Gatefields Go Ahead
 
1 Vetkk
Excellent
CK
3 BT
BIR-Veteran
Domare: Condo Pietro Paolo, Italien
 
Gatefields Go Ahead - Svea
 

STOKK Internationella
Vallentuna
29 maj
Gatefields Sunny Girl
2 ökk
Excellent
CK
4 BT
CERT
Domare: Condo Pietro Paolo, Italien
 
 

Västmanslands KK, Nationella
Västerås
17 april
Uppfödargrupp
1 Hp
Bästa Grupp
Domare: Gunnel Holm, Finland
 
 
 

Västmanslands KK, Nationella
Västerås
17 april
Gatefields Sunny Girl
1 ökk
Excellent
CK
1 BT
CERT
BIR
Domare: Gunnel Holm, Finland
 


 
 
  Västmanslands KK, Nationella
Västerås
17 april
Gatefields Smart Guy
2 ökk
Excellent
Domare: Gunnel Holm, Finland


 
 

Västmanslands KK, Nationella
Västerås
17 april

Nord JW-07 Steadwyn Fancy It
2 ökk
Excellent
CK
2 BT
reserv-CERT
Domare: Gunnel Holm, Finland
 


 
 

Västmanslands KK, Nationella
Västerås
17 april

Gatefields Go Ahead
1 vetkk
Excellent
CK
4 BT
BIR-Veteran
Domare: Gunnel Holm, Finland
 
Gatefields Go Ahead - Svea
 

2010

 

Danska Kennelklubben
Dansk Vinnarutställning
Hering
7 november
NO UCH DK UCH
Dansk Vinnare 2010
Gatefields My Goldmine

1 ökl
1 ökk
Excellent
1 BT
CERT
CACIB
BIR
 
 

Danska Kennelklubben
Dansk Vinnarutställning
Hering
7 november
KORAD NO UCH SE UCH
Steadwyn Showmanship

1 ökl
2 ökk
Excellent
3 BH
 
 

Finska Kennelklubben
23 oktober
NO UCH DK UCH
Gatefields My Goldmine

1 chkl
Excellent
1 BT
CERT
CACIB
BIR
BIG 3
 
 

SCK Alunda
11 september

BIS uppfödargrupp:
Gatefields Kennel
Kritik:
"Otroligt att denna grupp består av
fyra olika kombinationer,
fyra olika mödrar och fyra olika fäder.
 
Denna uppfödare har förstått vad hundavel är.
Collievärlden, om de hade många sådana uppfödare."
 
 
 

SCK Alunda
11 september
KORAD
Steadwyn Showmanship

1 ökl
1 ökk
CK
1 BH
CERT
CHAMPIONAT
BIM
Domare: Johnny Andersson
 
 

SCK Alunda
11 september

Gatefields Sunny Girl
1 ökl
2 ökk
CK
Domare: Johnny Andersson
 
 
 
SCK Alunda
11 september

NO UCH Gatefields My Goldmine
1 chkk
CK
2 BT
Domare: Johnny Andersson


 
 
SCK Alunda
11 september

Gatefields Go Ahead
1 vetkk
CK
R-BT
BIR Veteran
BIS Veteran
 Domare: Johnny Andersson

Gatefields Go Ahead - Svea
 
 
  Östhammars BK
4 september
Gatefields Smart Guy
Godkänd Mental Test och
Exteriörbeskriven
KORAD
Domare: Gunnel Ferm och
Sonny Ström


 
 
  Östhammars BK
4 september
Steadwyn Showmanship
Godkänd Mental Test och
Exteriörbeskriven
KORAD
Domare: Gunnel Ferm och
Sonny Ström


 
 

Saxnäs SBK
Öland
28 augusti

Uppfödargrupp
Gatefields
HP
Bästa Grupp
BIS-Grupp 2
 
 
 

Saxnäs SBK
Öland
28 augusti

Gatefields Gyllene Månsken
1 ökk
CK
1 BH
CERT
BIM
Domare: Eva Eriksson
 
 

Saxnäs SBK
Öland
28 augusti

Gatefields Sunny Girl
1 ökl
3 ökk
CK
Domare: Eva Eriksson
 
 
 

Saxnäs SBK
Öland
28 augusti
Gatefields Go Ahead
1 vetkk
CK
BIR Veteran
BIS Veteran
Domare: Eva Eriksson
 
Gatefields Go Ahead - Svea
 

Saxnäs SBK
Öland
28 augusti
NO UCH Gatefields My Goldmine
1 ckk
CK
1 BT
BIR
BEST IN SHOW
Domare: Eva Eriksson
 
 
Norska KK Internationella
Oslo
15 augusti
NO UCH Gatefields My Goldmine
1 chkk
CK
2 BT
CACIB
Domare: Tomas Rohlin


 
 
Norska KK Internationella
Oslo
15 augusti

Steadwyn Showmanship
1 ökl
1 ökk
CK
2 BH
R-CACIB
Domare: Tomas Rohlin


 
 

Norska KK Internationella
Oslo
14 augusti
Gatefields My Goldmine
1 chkk
CK
1 BT
CACIB
BIR
Domare: Carin Åkesson
 
 

Norska KK Internationella
Oslo
14 augusti

Steadwyn Showmanship
1 ökl
1 ökk
CK
1 BH
CERT
CACIB
BIM
Domare: Carin Åkesson
 
 
  World Dog Show
Danmark
24 juni
Nord JW-07 Steadwyn Fancy It
1 ökl
Excellent
 


 
 
  World Dog Show
Danmark
24 juni
Steadwyn Showmanship
1 ökl
4 ökk
Excellent
Domare: Charlotte Höijer


 
 
  Danska Collieklubben
23 juni
Nord JW-07 Steadwyn Fancy It
1 ökl
Excellent
Domare: Ulla Berg-Persson


 
 

Danska Collieklubben
23 juni
Steadwyn Showmanship
1 ökl
Excellent
1 ökk
3 BH
CERT
Domare: Johnny Andersson
 
 
SV-10
SKK Internationell
Avesta
13 juni
Gatefields Smart Guy
1 ukl
1 ukk
CK
R BH


 
 
SV-10
SKK Internationell
Avesta
13 juni

Nord JW-07 Steadwyn Fancy It
1 ök
2 ökkl
CK
2 BT
R-CACIB


 
 

Norska KK
Drammen
5 juni
Gatefields My Goldmine
1 ökl
1 ökk
CK
1 BT
CERT
CACIB
BIR
NORSKT CHAMPIONAT
Domare: Hans E Pedersen
 


 
 
Norska KK
Drammen
5 juni

Nord JW-07 Steadwyn Fancy It
1 ökl
3 ökk
CK
Domare: Hans E Pedersen


 
 
Norska KK
Drammen
5 juni

Gatefields Smart Guy
1 ukl
1 ukk
CK
2 BH
R-CACIB
Domare: Hans E Pedersen


 
 

SKK Internationella
Österbybruk
29 maj
Uppfödargrupp
Gatefields
HP
Bästa Grupp
BIS-Grupp 3
 
 
 

SKK Internationella
Österbybruk
29 maj
Avelsklass
Steadwyn Showmanship

HP
Bästa Grupp
BIS-Grupp 2
 
 
 

SKK Internationella
Österbybruk
29 maj
Gatefields My Goldmine
1 ökl
1 ökk
CK
1 BT
CACIB
BIR
BIG 3
Upplands vackraste 2:a
 
 

SKK Internationella
Österbybruk
29 maj
Gatefields Sunny Girl
1 ukl
1 ukk
CK
2 BT
CERT
R-CACIB
Domare: Leif Herman Wilborg
 
 
 

SKK Internationella
Österbybruk
29 maj
Gatefields Smart Guy
1 ukl
1 ukk
CK
2 BH
CACIB
Domare: Leif Herman Wilborg
 


 
 
Lilla Stockholm
4 april
Nord JW-07 Steadwyn Fancy It
1 ökl
1 ökk
CK
2 BT
CERT
R-CACIB
Domare:
Liz-beth Liljeqvist


 
 
Lilla Stockholm
4 april
Steadwyn Showmanship
1 ökl
1 ökk
CK
1 BH
CERT
CACIB
BIM
Domare:
Liz-beth Liljeqvist


 
 

Februari
Nord JW-07 Steadwyn Fancy It
1 ökl
2 ökk
CK
3 BT
R-CACIB


 
 

Februari
Steadwyn Showmanship
1 ökl
1 ökk
CK
2BH
R-CACIB

 


 
 

2009

 
Hund 2009
12 december
Gatefields Smart Guy
1 ukl
1 ukk
CK


 
 
Hund 2009
12 december
Steadwyn Showmanship
1 ökl
1 ökk
CK
3 BH
CACIB


 
 
Hund 2009
12 december
Gatefields My Goldmine
1 ökl
1 ökk
CK
2 BT
R-CACIB


 
 

Hund 2009
12 december
Uppfödargrupp
Gatefields kennel
1 Hp
2:a bästa grupp
Domare: Carin Åkesson
 
 
     

Uppsala SCK
5 september
Uppfödargrupp
Gatefields Kennel
1 Hp
BIS - grupp
Domare: Mrs Joan House
 
 
 

Uppsala SCK
5 september
Avelsgrupp
Gatefields My Goldmine
1 Hp
BIS - grupp
Domare: Mrs Joan House
 
 
 

Uppsala SCK
5 september
Gatefields Gyllene Månsken
1 ökl
2 ökk
CK
2 BH
Domare: Mrs Joan House
 


 
 
Uppsala SCK
5 september
Steadwyn Showmanship
1 ökl
   ökk
 CK
R BH
Domare: Mrs Joan House
 


 
 
Uppsala SCK
5 september
SV-07 Gatefields Good Ol' Days
1 ökl
1 ökk
 CK
1 BT
BIR
Domare: Mrs Joan House
 


 
 

SKK Minnesutställning
Vallentuna
23 augusti
SV-07 Gatefields Good Ol' Days
1 ökl
1 ökk
Ck
1 BT
Cert
BIM
 
 

SBK
Gagnef - Floda
22 augusti
Gatefields Go Ahead
1 ökl
1 ökk
Ck
1 BT
Cert
BIR
Domare: Eva Eriksson
 
Gatefields Go Ahead - Svea
 

SBK
Gagnef - Floda
22 augusti
Lundecock's Pay My Dues
1 ökl
1 ökk
Ck
1 BH
Cert
BIM
Domare: Eva Eriksson
 
 
SBK
Gagnef - Floda
22 augusti
Steadwyn Showmanship
1 ökl
2 ökk
Ck
2 BH
Domare: Eva Eriksson


 
 
 

 


SCK
Västerås
19 juli
Uppfödargrupp
1 Hp
BIS-grupp
 
 
 
SCK
Västerås
19 juli
Lundecock's Country Rose
1 ökl
Ck
4 BT
Domare: Bo Viberg


 
 
SCK
Västerås
19 juli
Gatefields Smart Guy
1 jkl
2 jkk Hp
Domare: Bo Viberg


 
 

SKK Internationella

Köping
18 juli

Uppfödargrupp
1 Hp
BIR grupp
 
 
 
SKK Internationella
Köping
18 juli

SV-07 Gatefields Good Ol' Days
1 ökl
3 ökk
Ck
R BT


 
 

SKK Internationella
Köping
18 juli
Gatefields Sunny Girl
1 jkl
3 jkk Hp
 
 
 

SKK Nationella
Österbybruk
24 maj

SV-07 Gatefields Good Ol' Days
Avelsgrupp
1 Hp
Bästa grupp
Reserv Bästa Grupp i Stora Ringen
 


 
 
SKK Nationella
Österbybruk
24 maj

Lundecock's Country Rose
1 ökl
1 ökk Ck
3 BT


 
 

SKK Nationella
Österbybruk
24 maj

Gatefields Sunny Girl
1 jkl
3 jkk Hp
 
 
 
SKK Nationella
Österbybruk
24 maj

Gatefields Smart Guy
1 jkl
1 jkk Ck
R BH


 
 
  Vallanlagstest
Mårtensby
10 maj
Steadwyn Showmanship
GODKÄND
Domare: Ewa Myrbrink


 
 
 
Vallanlagstest
Mårtensby
10 maj
Gatefields My Goldmine
GODKÄND
Domare: Ewa Myrbrink
 


 
 
  Vallanlagstest
Mårtensby
10 maj
Gatefields Gyllene Månsken
GODKÄND
Domare: Ewa Myrbrink


 
 
  Vallanlagstest
Mårtensby
10 maj
Gatefields Smart Guy
GODKÄND
Domare: Ewa Myrbrink


 
 
 
Vallanlagstest
Mårtensby
10 maj
SV-07 Gatefields Good Ol' Days
GOKKÄND
Domare: Ewa Myrbrink
 


 
 
SKK Nationella
Västerås
26 april

Steadwyn Showmanship
1 ökl
2 ökk Ck
2 BH
Domare: Harsanyi Peter


 
 
SKK Nationella
Västerås
26 april

Nord JW-07 Steadwyn Fancy It
1 ökl
4 ökk Ck
4 BT
Domare: Harsanyi Peter


 
 
Hellerudsletta, Norge
1 februari
Steadwyn Showmanship
1 ökl
1 ökk Ck
Cert
BIR
Domare: Jean-Jaques Dupas, Frankrike


 
 

Hellerudsletta, Norge
1 februari
Nord JW-07 Steadwyn Fancy It
1 ukl
1 ukk Ck
Cert
BIM
Domare: Jean-Jaques Dupas, Frankrike
 


 
 
Hellerudsletta, Norge
1 februari
Gatefields Smart Guy
1 valpkk
Hp
BIR-valp


 
 
Hellerudsletta, Norge
31 januari
Nord JW-07 Steadwyn Fancy It
1 ukl
1 ukk CK
CERT
BIM
Domare: Gert Christiansen, Danmark


 
 
Hellerudsletta, Norge
31 januari
Gatefields Smart Guy
1 valpkk
Hp
BIR-valp


 
 
2008
 

SKK Stockholm Interntationella
7 december
Steadwyn Showmanship
1 ukl
1 ukk Ck
2 BH
Cert
Cacib
 
 

SCK Bureå
Västerbottens LO
24 augusti
Lundecock's Country Rose
1 ökl
3 ökk Ck
R BT
Domare: Mrs Joan House GB
 


 
 
SCK Bureå
Västerbottens LO
24 augusti
Steadwyn Fancy It
1 ukl
3 ukk Ck
Domare: Mrs Joan House GB
 


 
 
SCK Bureå
Västerbottens LO
24 augusti
Gatefields Gyllene Månsken
1 ukl
1 Ukk Ck
2 BH
Cert
Domare: Mrs Joan House GB
 


 
 
SKK Ransäter Internationella
27 juli
Lundecock's Country Rose
1 ökk Ck
1 BT
Cert
Cacib
BIM
Domare: Per Erik Wallin


 
 

SKK Ransäter Internationella
27 juli
Gatefields Gyllene Månsken
1 ukk Ck
4 BH
Domare: Per Erik Wallin
 


 
 
NÄKK Internationella
Vänersborg
7 juni
Lundecock's Pay My Dues
2 ökk Ck
2 BH
R-Cacib
Domare: Hans Almgren


 
 
Våler, Norge
31 maj
Lundecock's Pay My Dues
1 ökk
Ck
1 BH
Cert
BIR
Big 2
Domare: Nils Molin


 
 
Våler, Norge
1 juni
Lundecock's Pay My Dues
1 ökk
Ck
1 BH
Cert
BIM
Domare: Rajko Rotner


 
 
Våler, Norge
1 juni

Gatefields Gyllene Månsken
2 ukk
Ck
Domare: Rajko Rotner

Gatefields Gyllene Månsken - Felix
 
 
Våler, Norge
31 maj
Lundecock's Country Rose
1 ukk
Ck
2 BT
Domare: Nils Molin


 
 
Våler, Norge
1 juni
Lundecock's Country Rose
1 ukk
Ck
2 BT
Domare: Rajko Rotner


 
 

Skk Österbybruk
24 maj
Lundecock's Country Rose
1 ukk
Ck
1 BT
Cert
BIM
Domare: Borges Manuel Lourei, PORTUGAL
 
 
Skk Österbybruk
24 maj
Gatefields Gyllene Månsken
1 ukk
Ck
2 BH
Domare: Borges Manuel Lourei, PORTUGAL
 

Gatefields Gyllene Månsken - Felix
 
 
Bö Internationella
Norge 23 februari
Steadwyn Fancy It
1 ukk
Ck
4 BT
Domare: Johnny Andersson


 
 
Oslo
3 februari
Steadwyn Fancy It
1 jkk Ck
2 BT
Domare: Leif Ragnar Hjort


 
 
Oslo
3 februari
Lundecock's Pay My Dues
1ökk Ck
Cert
1 BH
BIM
Domare: Leif Ragnar Hjort


 
 
Oslo
2 februari
Steadwyn Fancy It
1 jkk Ck
3 BT

Mr Colm Hastings, Irland


 
 
2007
 
SKK/CS
Hund 2007, NordV-07
15 december
Steadwyn Fancy It
1 jkk
Ck
R BT
Nordisk Junior Vinnare 2007
Kvalificerad till Crufts


 
 
SCK Uppland
8 september
Gatefields Go Ahead
 R ökk,
CK
Domare: Mr Brian House

Gatefields Go Ahead - Svea
 
 
SCK Uppland
8 september

Gatefields Gay Return
1 vetkk
Ck
BIM veteran
Domare: Mr Brian House

Gatefields Gay Return - Göte
 
 
SCK Uppland
8 september

Gatefields Gyllene Månsken
1 jkk
Ck
R BH
Domare: Mr Brian House

Gatefields Gyllene Månsken - Felix
 
 
SCK Uppland
8 september
Steadwyn Fancy It
4 valpkk 4-6
Hp
Domare: Mr Brian House


 
 

SCK Uppland
8 september
Steadwyn Showmanship
1 valpkk 6-9
Hp
Bästa Hanvalp
BIM-valp
Domare: Mr Brian House
 

Steadwin Showmanship - Simon
 
 
Nesbyen Norge
5 augusti
SV-07 Gatefields Good Ol'Days
1junk 1 junkk
CK
Domare Salvatore Tripoli

Gatefields Good Ol'Days - Alice
 
 
Nesbyen Norge
5 augusti
Gatefields Go Ahead
1 ökl, 4 ökk,
CK
Domare Salvatore Tripoli
 

Gatefields Go Ahead - Svea
 
 
DKK, Nationella
Rönne
1 juli 
Gatefields My Goldmine
BIR
Cert
BIG 2
Domare: Nina Karlsdotter


 
 
SCK 
Finspång
9 juni
Steadwyn Showmanship
Valpklass 4-6 mån.
2 vkk Hp

Steadwin Showmanship - Simon
 
 

SCK
Finspång
9 juni
Gatefields Gyllene Månsken
Valpklass 6-9 mån.
1 vkk Hp
BH-valp
BIM-valp
 

Gatefields Gyllene Månsken - Felix
 
 

SCK
Finspång
9 juni
Gatefields Good Ol'Days

1 jkk
Hp
 

Gatefields Good Ol'Days - Alice
 
 
 SCK
Finspång
9 juni
Gatefields Gay Return

1 vetkk
Ck
2 BH
BIM veteran

Gatefields Gay Return - Göte
 
 
Vallbo BK
6 juni
Steadyn Showmanship
Valpklass 4-6 mån.
1 vkk Hp
2 BH-valp

Steadwin Showmanship - Simon
 
 
Valbo BK
6 juni

Gatefields Gyllene Månsken
Valpklass 6-9 mån.
1 vkk Hp
BH-valp
BIR-valp
BIS-valp


 
 
Nedansiljans BK
2 juni
Steadwyn Showmanship
Valpklass 4-6 mån.
1 vkk Hp
BH-valp
BIR-valp
BIS-valp

Steadwin Showmanship - Simon
 
 
Nedansiljans BK
2 juni
Gatefields Gyllene Månsken

Valpklass 6-9 mån.
1 vkk Hp
2 BH-valp

Gatefields Gyllene Månsken - Felix
 
 
Nedansiljans BK
2 juni
Gatefields Gay Return
1 vetkk Hp
BIR-veteran
BIS-veteran
Domare: Sonny Ström o
Fredrik Nordgren

 

Gatefields Gay Return - Göte
 
 
Nedansiljans BK
2 juni
Gatefields Good Ol'Days
1 jkk Ck
! BT
Cert
BIR
BIS 2 junior
BIS 3
Domare: Sonny Ström o
Fredrik Nordgren

Gatefields Good Ol'Days - Alice
 
 
Österbybruk Internationella
13 maj
Gatefields Gyllene Månsken

1 vkk Hp
BIR-valp
Domare: Bo Skalin

Gatefields Gyllene Månsken - Felix
 
 
Österbybruk Internationella
13 maj
Gatefields Good Ol'Days
1 jkk Ck
1 BT
Cert

BIR
SV-2007
Domare: Bo Skalin

Gatefields Good Ol'Days - Alice
 
 
Österbybruk Internationella
13 maj
Gatefields Go Ahead

3 ökk Ck
Domare: Bo Skalin

Gatefields Go Ahead - Svea
 
 

Pias Grafik
 

 

 RESULTAT ANDRA GATEFIELDS

 
2017
 

SBK Gävle
15 juli
RLDN
Gatefields Sweet Little Firefly
Exccellent
2 ökk
Ck
2 BT
Cert
Domare: Ann White
Ägare: Kerstin Måntelius
 
 

Nationell utställning, Norrtälje
6 juni
KORAd RLDN SEUCH
Gatefields Sweet Georgia
Excellent
1 vetkk
Ck
3 BT
BIR VETERAN
BEST IN SHOW VETERAN
Ägare: Kerstin Flodén
 
 

Internationell utställning, Gimo
maj
Gatefields Sweet Little Firefly
Excellent
1 ökk
Ck
1 BT
Cert
Cacib
BIR
Domare:Jens Myrman
Ägare: Kerstin Måntelius
 
 
 

Nationell utställning, Nybro
13 maj
Gatefields Hot N Tott
Excellent
1 ökk
Ck
2 BT
R-Cert
Domare: Sonny Ström
Ägare: Anneli Lindström
 
 
 
2016
 
 
Kistamässan
4 januari
Rallylydnad Nybörjarklass
77 och 90 poäng
Därmed tredje godkända resultatet och
ny titel:
RLD N
Gatefields In Case Of Fire
Ägare: Elin Nordström
 
 
 
2015
 

Nordisk vinnarutställning
December 2015
Korad SE UCH
Gatefields Sweet Georgia
Excellent
1 chkk
Ck
3BT
Domare: Anna Albrigo, Italien
Ägare: Kerstin Flodén
 
 
2013
 
  KORAD Gatefields Good News
Ägare: Maria Lind


 
 
  KORAD Golddust For Me
Ägare: Josef och Minna Schwan


 
 
 
Mentaltest (MT)
2013-07-06
Gatefields Good News
384 poäng
Godkänd
Domare: Gunnel Ferm och
Patrik Grönfeldt
Ägare: Maria Lind
 
 
 
 
Mentaltest (MT)
2013-07-06
Gatefields Golddust For Me
440 poäng
Godkänd
Domare: Gunnel Ferm och
Patrik Grönfeldt
Ägare: Josef o Minna Schwan
 
 
 

SKK Internationella
Kista
31 mars
KORAD Gatefields Sweet Georgia
Excellent
1 ökk
Ck
1 BT
Cert
Cacib
CHAMPIONAT
Bir
Domare: Natalija N
 
 

SKK Internationella
Kista
31 mars
Gatefields Golden Magic
Excellent
1 junkk
Ck
Domare: Natalija N
 
 
 
2012
 
 
Gatefields Good News
Genomfört MH
2012-09-15
Beskrivare: Gunnel Ferm
Se MH-sppindel här >>>
 
 
 
 
Gatefields Golddust For Me
Genomfört MH
2012-09-15
Beskrivare: Gunnel Ferm
Se MH-sppindel här >>>
 
 
 
  SKK Nationella
Gimo
8 september
KORAD Gatefields Speedy Gonzales
Excellent
1 ökk
Domare: Micael Johansson
Ägare: Familjen Westlin


 
 
 
SKK Nationella
Gimo
8 september
Gatefields Golddust For Me
Excellent
2 jkk
Domare: Micael Johansson
Ägare: Minna o Josef Schwan
 
 
 
 
SKK Nationella
Gimo
8 september
Gatefields Good News
Excellent
1 jkk
Domare: Micael Johansson
Ägare: Maria Lind
 
 
 

SKK Internationella
Högbo
31 augusti
KORAD Gatefields Speedy Gonzales
Excellent
1 ökk
Ck
4 BH
R-Cert
Domare: Charlotte Sandberg
Ägare: Familjen Westlin
 


 
 
 
SKK Internationella
Högbo
31 augusti
Gatefields Golddust For Me
Excellent
1 jkk
Domare: Charlotte Sandberg
Ägare: Minna o Josef Schwan
 
 
 

SKK Internationella
Köping
22 juli
Gatefields Good News
Excellent
1 Jkk
Ck
4 BH
Domare: Nina Karlsdotter
Ägare: Maria Lind
 
 
 

SKK Internationella
Köping
22 juli
Gatefields For Good Ol'Times
Excellent
1 Jkk
Ck
Domare: Nina Karlsdotter
Ägare: Herman o Torill Rosenlund
 
 
 

SKK Internationella
Köping
22 juli
KORAD Gatefields Sweet Georgia
Excellent
1 Ökk
Ck
4 BT
Domare: Nina Karlsdotter
Ägare: Kerstin Flodén
 
 

SBK Finspång
21 juli
Godkänd Exteriörbeskrivning
KORAD Gatefields Speedy Gonzales
Excellent
1 Ökk
Ck
1 BH
Cert
BIR
BIS 4
Domare: Sonny Ström och
Fredrik Norgren
Ägare: Christer Westlin
 
 

SKK Internationella
Avesta
17 juni
Gatefields Good News
Excellent
1 jkk
Ck
3 BH
R-Cert
Ägare: Maria Lind
Domare: Lizbeth Liljekvist
 
 
 

SBK Örebro
16 juni
Gatefields Sweet Georgia
Excellent
Ck
2 BT
Cert
Ägare: Kerstin Flodën
Domare: Per Svarstad

Godkänd i Korningens Exteriördel
KORAD
 


 
 

SKK Internationella
Vallentuna
27 maj
Gatefields For Good Ol'Times
1 Valpkk
Hp
Bästa Tikvalp
BIR-Valp
Ägare: Torill o Herman Rosenlund
Domare: Micael Johansson
 
 
 

SKK Internationella
Vallentuna
27 maj
Gatefields Good News
1 Valpkk
Hp
Bästa Hanvalp
BIM-Valp
Ägare: Maria Lind
Domare: Micael Johansson
 
 
 

SKK Internationella
Österbybruk
26 maj
Gatefields Gyllene Gryning
Excellent
1 ökk
Ck
R-Cacib
Ägare: Helena Bertilsson
Domare: Carin Åkesson
 


 
 
 
Heby
9 juni
Mentaltest
Gatefields Speedy Gonzales
Godkänd i korningens mentaldel
345 poäng
Ägare: Christer Vestin
Domare: Gunnel Ferm och
Martti Koskela
 
 
 
 
Heby
9 juni
Mentaltest
Gatefields Sweet Georgia
Godkänd i korningens mentaldel
328 poäng
Ägare: Kerstin Flodén
Domare: Gunnel Ferm och
Martti Koskela
 


 
 

DCK Köge
3 mars
Gatefields Gyllene Gryning
Excellent
2 ökk
Ck
3 BT
Ägare: Helena Bertilsson
Domare: Micael Johansson
 
 
2011
 
SCK Timrå
7 augusti
Gatefields Gyllene Gryning
Excellent
CK
2 BT
Ägare: Helena Bertilsson
Domare: Micael Johansson


 
 

STOKK Internationella
Vallentuna
29 maj
Gatefields Gyllene Gryning
Excellent
CK
2 BT
R-CACIB
Ägare: Helena Bertilsson
Domare:
Condo Pietro Paolo, Italien
 


 
 
Gagnef SBK
14 maj
Gatefields Gyllene Gryning
Excellent
CK
2 BT
CERT
Ägare: Helena Bertilsson
Domare: Tomas Rohlin, Danmark


 
 

Västmanslands KK, Nationella
Västerås
17 april
Gatefields Gyllene Gryning
3 ökk
Excellent
CK
3 BT
Ägare: Helena Bertilsson
Domare: Gunnel Holm, Finland
 
 
2010
 

 SKK
Internationella
Gotland
29 augusti

Gatefields Gyllene Gryning
1 ökk
CK
2 BT
CERT
R-CACIB
Ägare: Helena Bertilsson
 
 

 SKK Nationella
Gotland
28 augusti

Gatefields Gyllene Gryning
1 ökk
CK
1 BT
CERT
BIR
Ägare: Helena Bertilsson
 
 
SKK Internationella
Svenstavik
7 augusti
Gatefields Gyllene Månstråle
1 ökk
CK
2 BT
CACIB
Ägare: Sammens


 
 
  Genomfört MH
3 augusti
Gatefields Special Gift
Ägare: Anna Hedén
 


 
 

SKK Internationella
Köping
24 juli
Gatefields Sweet Georgia
1 ukl
1 ukk
CK
1 BT
CERT
CACIB
BIR
Ägare: Kerstin Flodén
Domare: Paul Stanton
 


 
 

SKK Internationella
Österbybruk
29 maj

Gatefields Special Gift
1 ukl
2 ukk
CK
3 BT
Ägare: Anna Hedén
 
 

Katrineholms BK
16 maj
Gatefields Sunshine Gift
1 ukl
1 ukk
CK
1 BT
CERT
BIR
BIS 2
Ägare: Ulla Kvist
 
 
 
2009
 
Hund 2009
12 december

Gatefields Gyllene Gryning
1 ukl
1 ukk
CK
Ägare: Helena Bertilsson
Domare: Carin Åkesson


 
 
Hund 2009
12 december

Gatefields Sweet Georgia.
1 ukl
3 ukk
Hp
Ägare: Kerstin Flodén
Domare: Carin Åkesson


 
 
Uppsala SCK
5 september
Gatefields Sweet Georgia
1 jkl
 2 jkk
CK
Ägare: Kerstin Flodén
Domare: Mrs Joan House


 
 
Uppsala SCK
5 september
Gatefields Special Gift
1 jkl
1 jkk
CK
Ägare: Anna Hedén
Domare: Mrs Joan House


 
 

SCK Västerås
19 juli
Gatefields Gyllene Månljus
1 ökl
Ck
Cert
Ägare: Maria Lind
Domare: Bo Viberg
 


 
 
SKK
Alfta
12 juli
Gatefields Gyllene Gryning
1 ukl
1 ukk Ck
2 BT
Ägare: Helena Bertilsson
Domare: Gunnel Holm


 
 
SKK
Avesta
14 juni
Gatefields Gyllene Gryning
1 ukl
1 ukk Ck
2 BT
Ägare: Helena Bertilsson


 
 
 

Vallanlagstest
11 juni
Gatefields Sweet Georgia.
GODKÄND
 Ägare: Kerstin Flodén
Domare: Ewa Myrbrink
 


 
 

SKK Nationella
Österbybruk
24 maj

Gatefields Special Gift
1 jkl
1 jkk Ck
4 BT
Ägare: Anna Hedén
 


 
 
SKK Nationella
Österbybruk
24 maj

Gatefields Gyllene Gryning
1 ukl
3 ukk Hp
Ägare: Helena Bertilsson


 
 
2008
 

SKK Stockholm Interntationella
7 december
Gatefields Gyllene Gryning
1 jkl
2 jkk Hp
Domare: Thomas Rohlin
Ägare: Helena Bertilsson


 
 
Gävle inofficiell
26 oktober
Gatefields Gyllene Gryning
1 jkk Hp
BT
BIR
BIG
Ägare: Helena Bertilsson


 
 
Eskilstuna SBK
14 september
Gatefields Gyllene Gryning
1 vkk Hp
BIR-vallp
BIS valp
Domare: Harriet Franze'n & Per-Olov Wallin
Ägare: Helena Bertilsson


 
 
SCK Upplands Lo
13 september
Gatefields Gyllene Gryning
1 vkk Hp
BIR-vallp
BIS valp
Domare: Patric Ragnarson
Ägare: Helena Bertilsson


 
 
SCK Sundsvall
Gatefields Gyllene Månstråle
Cert
Domare: Ulla Bergh Persson
Ägare: Ann-Kristin Sammens


 
 
 
Collie SM Agililty
LP Gatefefields Svarte Petter
Placering 2:a
Ägare: Marie Åkerlund
Har även nu fått sin tredje pinne i klass 2.
Är nu uppflyttade till klass 3
 
 
 
  Collie SM
Gatefields Gyllene Månstråle
4 ukkl
Ägare: Ann-Kristin Sammens


 
 
  Världsutställningen
Stockholm
Gatefields Gyllene Månstråle
1 ukk med Excellent
Domare: Charlotte Höijer
Ägare: Ann-Kristin Sammens


 
 
Gatefields Gyllene Månstråle
Cacib
Domare:Gunilla Skallin
Ägare: Ann-Kristin Sammens


 
 
SKK
Sundsvall 23 februari
Gatefields Gyllene Månstråle
1 jkk
CK
1BT
Cert
BIR
Domare: Fredrik Nordgren
Ägare: Ann-Kristin Sammens


 
 
2007
 

SKK Nationella
Sofiero 8 september
SV Ch LP
Gatefields Going Places
1 vetkk
Ck
4 BH
BIR veteran
Ägare: Ewa Kjellberg
 
 
SKK Internationella
Piteå 8 juli
Gatefields Gyllene Månstråle
Hp
BIR-valp
Domare: Jan Stääv
Ägare: Ann-Kristin Sammens


 
 
SCK Piteå
7 juli
Gatefields Gyllene Månstråle
Hp
 BIR-valp
BIS-valp
Domare: Karin Åkesson
Ägare: Ann-Kristin Sammens


 
 
Valbo BK
6 juni

Gatefields Gyllene Månljus
Valpklass 6-9 mån.
2 vkk Hp
3 BH-valp
Ägare: Maria Lind


 
 
Nedansiljans BK
2 juni

Gatefields Gyllene Månljus
Valpklass 6-9 mån.
2 vkk Hp
Ägare Maria Lind
 


 
 
 

Resultat genom åren:
 


Första certvinnande Gatefields var Gatefields Gladstone
e: SUCH SBCH SLCH Speedlines Black Pepper
u: LP Hassleholms Gitti. Han ägdes av Annika StrömQuist.

Kullsyster LP Gatefields Gaya blev nr 2.
Hon var fullcertad o hade ett flertal CACIB.
"Sofie" som hon kallades ägdes av Yvonne o Peder Nero.

En annan kullsyster, LP Gatefields Geraldine fick visserligen aldrig något cert, men lämnade i stället min egna SVENSKA CHAMPION och Tjänstehund - bevakning,
Gatefields Git Gay.

Geraldine blev i sin andra kull mor till Gatefields Gujje som i sin tur blev mor till en av mina favoriter, Gatefields Gaytime, Harry. Harry vann stort som valp, men ställdes ut väldigt sparsamt som vuxen, dock med ett flertal CK, naturligtvis.Av hans avkommor har en hel del blivit fullcertade, men mest slående var hans underbara temprament som han nedärvde till många av sina avkommor.

Den tik som betytt mest måste nog vara min engelska import Jefsfire Maybee. Hon visades inte så mycket, men hade flera cert o grupplaceringar.
Av hennes avkommor är nog NCH DKCH INTCH NV-97 Gatefields MAYDAY
e: INTCH DKCH NCH SV V - 95 Speedlines Crowning Point, den mest framgångsrika.
 


 

 

Diverse resultat - Gatefields hundar
Gatefields Gladstone
Godkänt Karaktärs-test, CERT
Gatefields Gaya  GK karaktärs test, 3 CERT, flertal BIR samt BIG placeringar INT SKK. 2 el 3 CACIB, LYDNADSPROVSDIPLOM
Gatefields Geraldine LYDNADSPROVSDIPLOM
Gatefields Chrissie LYDNADSPROVSDIPLOM
Gatefields MAYDAY, INT CH; DKCH; NCH; NV-97
Gatefields GIT GAY GK K-test, TJÄNSTEHUNDSCERTIFIKAT, SUCH, BIS SBK
Gatefields Midget Madonna 5 CERT, 2 CACIB, BIG 3 INT SKK, BIS UNGH SBK Genomförd TJH-utbildning
Gatefields Michelle  3 CERT, 3 CACIB
Gatefields Max Sound 3 CERT; BIG 3 SKK
Gatefields Maestros Music CERT
Gatefields Crown of Creation GK K-test, CERT
Gatefields Make My Day 4 CERT
Gatefields Go Aead 3 CERT, 1 CACIB, BIG 2 SKK, genomfört MH m 2 på skott
Gatefields My Goldmine, 4 CERT, BIG 2, BIS valp collie-SM, genomfört MH m 1 på skott
Gatefields Svarte Petter LYDNADSPROVSDIPLOM
Gatefields Gambling Kitty CERT, CACIB
Gatefields Going Places GK K-test, LYDNADSPROVSDIPLOM,
SVENSK VILTSPÅRCHAMPION
Gatefields Goeta,  Upplflyttad - lägre klass
Gatefields Gentleman Jack Uppflyttad - lägre klass
Gatefields Modesty Blaze  CERT
Gatefields Golddigger CERT